Yaz Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Yaz Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Yaz aylarında ortaya çıkan alerjik reaksiyonlar, yani yaz alerjisi, birçok kişinin yaşadığı ve bazı ortak sebeplere bağlı olan sorunlardan biridir. Yazın güneş ışınlarının artan etkisi ile ortaya çıkan bu sorunlar, kimi zaman kimyasalların etkisinin artması yüzünden, kimi zaman ise güneş ışınlarının doğrudan cilde zarar vermesi ile görülebilmektedir. Bazı durumlarda ise bitkilerin polenleri de yaz alerjisi sebepleri arasında yer alabilmektedir. Direkt güneş alerjisi olan kişilerin de yaz aylarında çok dikkatli olması ve önlem alması gereklidir.

Kimi cilt hastalıklarında ise yaz aylarındaki güneş, zarar verici olabilmektedir. Örneğin Lupus hastalığı olan kişilerin, güneşe korumasız bir şekilde çıkması hastalığın şiddetlenmesine sebep olmaktadır. Hiçbir rahatsızlığı olmayan kişilerde bile, güneş ışınları, leke ve isilik yapabilir.

Yaz Alerjisine Yatkın Olan Cilt Tipleri

Özellikle sarışın ve kumral, yani açık tenli ve renkli gözlü kişiler, yaz alerjisine yatkınlığı olan kişilerdir. Bu yüzden açık tenli kişiler, güneşten olabildiğince korunmalı ve güneşe çıkmaları gerektiğinde, mutlaka yüksek faktörlü koruyucu güneş kremleri kullanmalıdırlar. Displastik nevüs yani riskli ben taşıyan kişiler ve çilli cilde sahip olan kişilerin de yaz alerjisi riski taşımamalarına rağmen, güneş ışınlarından korunmaları gereklidir.

Parfüm, kozmetik ve diğer kimyasalların da güneş ışınlarının etkisi ile yaz alerjisi sebeplerinden olduğu bilinmektedir. Bu yüzden özellikle direkt güneşe maruz kalınması esnasında, mümkün olduğunca bu tür ürünlerin kullanılmaması önerilmektedir.

Hassas olan çocuk ciltlerinin de yaz aylarında güneş ışınlarından korunması gereklidir. Özellikle güneş yanıkları ve isilikler, çocukların sık sık yaşadıkları sıkıntılardandır. Alerjiye yatkınlıkları gelişkin bireylere oranla düşük olan çocuklarda, yüksek faktörlü koruyucu kremlerin üç saat ara ile tazelenerek sürülmesi, doğabilecek riskleri oldukça düşürebilmektedir. Ancak kullanılan koruyucu ürünlerin kaliteli ve zararsız olmasına dikkat edilmeli, güvenilirliği olmayan ürünlerden uzak durulmalıdır.

Yaz Alerjisinden Korunma Yöntemleri

Yaz alerjisinden korunmak için alınabilecek bazı önlemler şunlardır:

  • Güneş ışınlarının en yoğun olduğu 10:00-16:00 saatleri arasında dışarı çıkmamaya özen gösterilmelidir.
  • Yüksek faktörlü güneş kremleri kullanılarak cilt korunmalıdır.
  • Güneşe çıkmadan önce parfüm ve kozmetik ürünler kullanılmamalıdır.
  • Hafif, açık renkli ve pamuklu giysiler tercih edilmelidir.
  • Bol su içerek vücudun yeterince nemli kalması sağlanmalıdır.
  • Güneş gözlüğü ve şapka gibi koruyucu aksesuarlar kullanılmalıdır.

Sonuç

Yaz alerjisi, özellikle yaz aylarında güneş ışınlarının artan etkisi ile ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Açık tenli kişiler, çocuklar ve cilt hastalığı olan bireyler bu konuda daha dikkatli olmalıdır. Alınacak basit önlemler ve uygun korunma yöntemleri ile yaz alerjisinin etkileri minimize edilebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Alerji Kaç Günde Geçer?

Bebeklerde Alerji Kaç Günde Geçer?

Momecon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Momecon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Biorezonans ile Alerji Nasıl Tedavi Edilir?

Biorezonans ile Alerji Nasıl Tedavi Edilir?

Su Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Su Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Alerji Aşısı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Alerji Aşısı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

Travazol Belirtileri ve Tedavisi

Travazol Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sıcak Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Sıcak Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi