Menü Forumlar Popüler İçerikler Arama
Mevsimsel Alerji

Mevsimsel Alerji

Mevsimsel Alerji, adından da anlaşılacağı gibi sürekli olmayan dönem dönem, bazı mevsimlerde ortaya çıkan bir rahatsızlık türüdür. Mevsimsel alerjinin kişide çeşitli rahatsızlıklara neden olduğu, ciddi boyutlarda olmasa da kişinin günlük yaşamını sekteye uğratan durumlara yol açtığı bilinmektedir. Mevsimsel alerji genellikle yaz başlangıcı olan ilkbaharda çok fazla görülmektedir. Çünkü bu mevsimde kışın ardından ağaçların tekrar çiçeklenmeye başlaması ve çimenlerin, çiçeklerin ve bitkilerin yeniden canlanması sonucu bitkilerin polenleri kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olmaktadır.

Rüzgâr esintisiyle, arı ve böceklerin taşımasıyla beraber polenlerin havaya karışmasıyla beraber, alerjiler de baş göstermeye başlar. Bu tür alerjik reaksiyonlar genelde baş ağrısı, hapşırık, burun akıntısı, genizde yanma ya da nefes alıp vermede güçlük çekme, kaşıntı ve gözlerde sulanma şeklinde meydana gelmektedir.

Eğer mevsimsel alerjik durumunuz varsa, mümkün olduğunca hava koşullarını göz önünde bulundurarak, açık havadan, nemli ve küflü ortamlardan uzak durmalısınız. Evde havayı temizleyici filtreler kullanmak ve dışarı çıkarken burun ve ağız kısmınızı kapatacak bir maske takmanız kurtarıcı olabilir. Bunun yanı sıra bu polenlerden kaçmak zor olacağından sıkça sorununuz tekrarlanabilir. Bu nedenle doktora giderek ilaç tedavisi uygulanması gerekmektedir.

Mevsimsel alerji kış aylarında çok nadir görülmekle beraber, nezle ya da soğuk algınlığıyla bazı kişiler tarafından karıştırılabilmektedir. Ayrıca yaz aylarında hassas kişilerde güneş alerjisi de bir bakıma mevsimsel bir alerji olarak ele alınabilmektedir. Yaz aylarında derde döküntüler ve kızarıklıklar cildi hassas olan kişilerde sıkça görülen güneş alerjisidir. Ayrıca deodaront ve deterjanların cilde teması halinde de ciltte alerjik belirtilerin ortaya çıktığı, bilinmektedir.

Mevsimsel Alerji Belirtileri Nelerdir?


İnsanlarda görülen alerjilerden en yaygın olanıdır. Bu sadece ülkemizde değil tüm dünyada gelişen bir durumdur. Mevsimsel alerji yılın herhangi bir bölümünde kişilerde büyük kısıtlamalar yaratan ve önlem alınmadığında farklı sorunlara da yol açan bir durumdur. Mevsimsel alerjinin en büyük belirtisi burun akıntısı ve kaşıntıdır. Bunun yanında birçok belirti bu sorunla birlikte kişide gözlemlenmektedir. Mevsimsel alerji kişilerde farklılıklar gösterebilir. Bir kişide kışın yaşanan alerji diğer bir kişide yazın görülebilmektedir. Bu tamamen kişideki alerji türüne ve vücut hassaslığına bağlıdır. Fakat ülkemizde görüle mevsimsel alerjiler kişilerde genellikle yaz aylarında   ve bahar aylarında görülmektedir. Bunun en büyük nedeni ilkbahar ve yaz aylarında havadaki toz miktarının ve polen miktarının gösterdiği müthiş artıştır.
  • Mevsimsel alerji görülen kişilerde en büyük belirti burun akıntısıdır. Burun akıntısı kişilerde çok büyük sorunları beraberinde getirmektedir. Kişinin sosyal hayatında ve iş hayatında büyük problemler oluşturarak yaşam kalitesinin en azlara düşmesinde etki göstermektedir. Fakat bu duruma bakarak her burnu akan kişide alerji aranmamalıdır.
  • Diğer bir belirti hapşırık nöbetleridir. Bu durum sabahları üst üste 10-15 kez gerçekleşen hapşırık sorunlarıdır. Bunun yanında kişi gün içerisinde farklı saatlerde hapşırık sorunları yaşamaktadır. Bu genellikle sınav sırasında öğrencilerde dikkat dağınıklığına neden olarak sınavları etkilemektedir.
  • Mevsimsel bir alerji belirtisi olan ve herkeste görülmeyen bir durum olan gözlerde yaşarma ve göz kaşıntıları bu durumdan dolayı ortaya çıkabilecek bir durumdur. Bu herkeste görülmeyebilir. Fakat bazı insanlarda belirtiler meydana getirmektedir. Bu insanın yaşam kalitesine etki etmektedir.
  • Kişilerde özellikle sabahları hapşırıktan sonra boğazda kaşınma gibi problemler mevsimsel alerji belirtileri arasındadır. Bu belirti tüm alerjisi olan kişilerde oldukça fazla olarak görülmektedir. Boğazda oluşan kaşıntı kişiyi oldukça rahatsız eder ve bu durum bazı insanlarda stres oluşmasına neden olabilir. Bunun nedeni boğazda kaşınan bölgenin erişilebilecek bir yer olmamasıdır.
  • İnsanların birçoğunda görülen boğucu bir öksürük ile alerji belirtiler gösterebilmektedir. Bu gibi belirtilerin kişide görülmesi genellikle insanların telaşlanmasına neden olarak doktora gitmelerine neden olur. Doktorun yaptığı bazı testler ile kişiye alerji tanısı konulmaktadır.
  • Son olarak çok fazla görülmeyen fakat bazı alerji mağduru kişilerde görülebilen göz altlarındaki morluklar da bazen alerjik sorunlardan dolayı meydana çıkmaktadır.
İşte bu tür belirtilerin görüldüğü kişilerde genellikle mevsimsel olarak ortaya çıkan alerjiler görülmektedir. Bu belirtiler sizlerde de görülüyorsa kesinlikle yapmanız gereken en kısa süre içerisinde doktorunuza başvurmaktır.

Mevsimsel Alerji Tedavisi Nasıl Yapılır?


Mevsimsel alerji tedavisi, doğru teşhisin konulmasından sonra bazı ilaçlar kullanılarak tedavi edilmektedir. Bunda sağlanan başarı %100 oranına yakındır. Mevsimsel alerji genellikle bahar aylarında Mart, Nisan ve Mayıs döneminde polenlerin havaya yayılmasıyla birlikte ortaya çıkar. Polene karşı alerjik hassasiyeti bulunan kişiler havaya yayılan polenler nedeniyle burun akıntısı, burun kaşıntısı, gözlerde kaşıntı ve sulanma gibi alerjik reaksiyonlar verir. Bunlar göz alerjisi, alerjik nezle belirtileridir. Buna mevsimsel alerji ya da bahar alerjisi denir. Mevsimsel alerji tedavisi ilaçlarla ve aşı tedavisi sayesinde oldukça başarılı bir şekilde yapılır.

Mevsimsel alerjide polenlerden korunmak için alınacak önlemler nelerdir?


Alerjik hastalığı olan, alerjik nezle ve astım gibi sorunları bulunan kişiler bazı önlemleri almalıdır. Evden dışarı çıkılırken güneş gözlüğü kullanılarak, polenlerden korunmalı, nefes alırken ağızdan değil burundan nefes alınmalı ve filtre yapılmalıdır. Polenlerin fazla olduğu zamanlarda dışarıda uzun süre kalınmamalıdır. Sürekli yüz ve burun yıkanmalı ve polenlerin bu bölgelerden temizlenmesi sağlanmalıdır. Dışarıda olunduğunda giyilen giysiler eve gelince değiştirilmeli, duş alınmalıdır. Çünkü dışarıdaki polenler giysilerin üzerine yapışırlar.

Mevsimsel alerji tedavinde, aşı tedavisi yararlı etkiler yapar mı?

Aşı tedavisi denilen immunoterapi tedavisi bu alanda oldukça başarılıdır. Bu tedavi sayesinde hastalarda daha az ilaç kullanılmakta ve astımın ilerlemesine engel olunmaktadır. Aşı tedavisi cilt altına uygulanabileceği gibi, dil altına damla yapılarak da olabilir. Bu yöntemler rahatsızlığın ciddiyetine ve alerjenin türüne göre seçilerek başarılı sonuçlar alınabilir. Fakat çocuklardaki aşı tedavisinde öncelikle alerjenlerin belirlenmesi ve aşının hangi dozlarda yapılması gerektiğinin sadece çocuk alerji uzmanları tarafından yapılmalıdır. Buna uyulmazsa yan etkiler ve tedavide başarısızlık ortaya çıkabilir.

Mevsimsel alerji tedavisinde, aşı tedavisi kimlere nasıl uygulanır?

Polen alerjisinden astım ve alerjik nezle gelişmiş olan herkese aşı tedavisinin uygulanması gerekir. Bahar geldiğinde sıkça hapşıran, gözleri kaşınan, burun tıkanıklığı, öksürük, nefes alma zorluğu olan kişilerde cilt alerji testi yapılarak, bunun neticesine göre kişinin alerjiden etkilenmesine bağlı olarak aşı tedavisine karar verilir. Aşı tedavisine 3 yaşından sonra başlanabilir. Cilt altından enjeksiyon olarak yapılan aşı tedavisi ise 5 yaşından sonra uygulanır. Bu tedavide dil altı, tablet ve cilt altı enjeksiyonu şeklinde aşı yapılabilir. Cilt altına uygulanan aşılarda 2 türlüdür. Bunlar mevsimde ya da yıl boyunca yapılabilir. Buna alerji uzmanı karar verecektir.
Son Güncelleme : 19.01.2024 07:52:59
Mevsimsel Alerji ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Facebook Twitter Pinterest whatsapp
Mevsimsel Alerji Yorumları
şifre

1 Yorum Yapılmış "Mevsimsel Alerji"
Bende herkes gibi mevsim geçişlerinde parklarda, sokaklarda yürümek istiyorum. Ama mevsimsel alerjim var. Her mevsim geçişinde bahar alerjisi beni hapşırmıyor ve nefes almamı zorlaştırıyor. Evden çıkmadığım zaman iyi ama dışarı çıktığım zaman tam bir ezziyet ben yapabilirim? Yardım edin lütfen.
Gönül . 02.10.2018 09:08:22
CEVAP YAZ
Alerjiye Hangi Bölüm Bakar
Alerjiye Hangi Bölüm Bakar
Alerjiye Hangi Bölüm Bakar, Çoğu insanların ömürleri boyunca bir kere de olsa geçirdikleri hastalık olan alerjilerin tedavileri genellikle yapılmamaktadır. Bunun nedenleri ise oluşan alerjilerin önemsenmemesi, dış etkenlerin (Kendilerini doktor sanan...
Alkol Alerjisi
Alkol Alerjisi
Alkol alerjisi adından da anlaşılabileceği gibi sadece alkol tüketicilerini ya da alkol içmese bile alkolla içli dışlı olan insanlarda görülebilen ve bu insanları oldukça zor durumlara düşüren bir sorundur. Alkol alerjisi, alkolün insan vücuduna yapt...
Deniz Suyu Alerjisi
Deniz Suyu Alerjisi
Deniz suyu alerjisi, İlk duyduğunuzda deniz suyu da mı alerji yapar mış diyeceksiniz ama yapmaktadır. İnsan derisi ve cildi yaratılış özelliğinden dolayı çok hassas özelliklere sahiptir. Bu özelliklerden dolayı da ne ile olursa olsun temas sayesinde ...
Şeker Alerjisi
Şeker Alerjisi
Şeker Alerjisi, İnsan vücudu bazı zararlı olmayan maddelere karşı da tepkiler vermektedir. Bu ani reaksiyonlara alerji denir. Alerji türleri ve bedenleri farklılık göstermektedir. Alerji durumları hava şartlarına ve besin maddelerine göre değişmekted...
El Alerjisi
El Alerjisi
El Alerjisi; El alerjisi, toplumumuzda yaygın olan rahatsızlık türüdür. Ellerde oluşan rahatsızlıklardan dolayı hayatımızı olumsuz etkilemektedir. Günlük ihtiyacımızı karşılamakta zorluk çekmemize neden olur. Bundan dolayı el alerjileri olanlar, tedb...
Metal Alerjisi
Metal Alerjisi
Metal alerjisi, metalden yapılmış aksesuarlara ve takılara bağlı olarak gelişen bir alerji türüdür. Bu alerji türü daha çok kadınlarda görülür. Öyle ki metal alerjisi kadınların %12'sinde görülür. Erkeklerin ise %6'sında görülen bir rahatsızlıktır. N...
Sıcak Alerjisi
Sıcak Alerjisi
Sıcak alerjisi, insan vücudunun hassaslığı sebebiyle birçok etki ile alerjik rahatsızlıklara maruz kalmaktadır. Sıcaktan alerji olur mu demeyin olmaktadır. Aşırı sıcaklara maruz kalındığı durumlarda vücut fazla reaksiyon göstermekte ve alerjiye sebep...
Alerji Kaşıntısına Ne İyi Gelir
Alerji Kaşıntısına Ne İyi Gelir
Alerji kaşıntısına ne iyi gelir, alerji farklı alerjenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Alerjide en çok rastlanan şikâyetlerden biri de kaşıntıdır. Kaşıntı kişi oldukça rahatsız eden ve ciltte tahrişe neden olabilen bir sorundur. A...
Yüzdeki Alerji Nasıl Geçer
Yüzdeki Alerji Nasıl Geçer
Yüzdeki Alerji Nasıl Geçer, Alerji herhangi bir besin veya farklı hava ortamlarından dolayı, başka bünyelerin normal olarak karşıladığı; fakat bazı insanlara ters gelen ve bünyenin alınan besin ve havaya karşı ani bir tepki gösteremesi ile oluşur. Al...
Pire Alerjisi
Pire Alerjisi
Pire Alerjisi; Pireler kedi, köpek toz, kuş pamuk ve su piresi olmak üzere çeşitlere ayrılırlar. Oldukça küçük olmalarına rağmen birçok hastalığa sebep olan bu pirelerin altı bacağı bulunmaktadır. 50-100 santim uzunluğunda zıplayabilen ve kan emerek ...
Bebeklerde Alerji Kaç Günde Geçer
Bebeklerde Alerji Kaç Günde Geçer
Bebeklerde alerji kaç günde geçer, alerji nedenleri arasında toz, polen, bitkiler, hayvan tüyü, aşı, serum, sıcak ve soğuk hava, güneş ışığı, dondorulmuş ve işlenmiş gıdalar yer alır. Alerji özellikle bağışıklığı zayıf olan bebeklerde verilen ek besi...
Dabaz
Dabaz
Dabaz, deride oluşan ürtiker, etrafı kızarıklarla çevrili, çevre büyüklüğü birkaç milimetre ile birkaç santimetre arasında değişen, farklı şekillerde olabilen, ödemli, kaşıntılı şiş plakalar halinde oluşan rahatsızlığın halk arasındaki ismi dabazdır....

 

Alerjiye Hangi Bölüm Bakar
Alkol Alerjisi
Deniz Suyu Alerjisi
Şeker Alerjisi
El Alerjisi
Metal Alerjisi
Sıcak Alerjisi
Alerji Kaşıntısına Ne İyi Gelir
Yüzdeki Alerji Nasıl Geçer
Pire Alerjisi
Bebeklerde Alerji Kaç Günde Geçer
Dabaz
Köpek Alerjisi
Propolis Alerjisi
Çikolata Alerjisi Kaşıntı
Sabun Alerjisi
Sivrisinek Alerjisine Ne İyi Gelir
Cilt Alerjisi
Kol Alerjisi
Kavun Alerjisi
Arı Poleni Alerji Yaparmı
Bebeklerde Sıcak Alerjisi
Kedi Alerjisi
Yüz Alerjisi
Ot Alerjisi
Sıvı Sabun Alerjisi
Arı Sütü Alerjisi
Bal Alerjisi
Zyrtec Alerji
Güneş Alerjisi Bitkisel Tedavi
Popüler İçerik
Köpek Alerjisi
Köpek Alerjisi
Köpek alerjisi, insanlarda köpeklerin tüylü olması alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Kılların dışında, köpeğin salgıladığı tükürük ve yağsı yapı, ...
Propolis Alerjisi
Propolis Alerjisi
Propolis Alerjisi, Bilinen hiçbir zararı olmayan propolisin antibiyotik, antifungusid ve antiseptik özelliğinden kaynaklanmaktadır. Bu sebeplerden dol...
Çikolata Alerjisi Kaşıntı
Çikolata Alerjisi Kaşıntı
Çikolata alerjisi kaşıntı, dünya genelinde bütün kişilerin özellikle de çocukların çok sevdiği ve severek yediği yiyeceklerin en başında yer alıyor. Ç...
Sabun Alerjisi
Sabun Alerjisi
Sabun alerjisi, tıbbi olarak kimyasal alerjiler gurubuna girmektedir. Her ne kadar böyle bir alerjen madde bulunsa bile günümüzde insanlarda sabun ale...
Sivrisinek Alerjisine Ne İyi Gelir
Sivrisinek Alerjisine Ne İyi Gelir
Sivrisinek alerjisine ne iyi gelir, sivrisinek sokması ciddi anlamda acıya yol açan ve hayati risk oluşturabilecek bir durum değildir. Ancak sivrisine...
Cilt Alerjisi
Cilt Alerjisi
Cilt alerjisi, İnsanların derilerinde bazen farklı durumlardan dolayı yaralar oluşmakta ve bu yaralar kaşıntı yapmaktadır. Bu durumlar bazen alerjiler...
Kol Alerjisi
Kol Alerjisi
Kol Alerjisi, Alerji sorunları vücudun her yerinde görülebilen ve müdahale edilmediği durumlarda çok daha büyük sorunları meydana getirerek insan haya...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Alerjiye Hangi Bölüm Bakar
Alkol Alerjisi
Deniz Suyu Alerjisi
Şeker Alerjisi
El Alerjisi
Alkole Alerjim Oluştu
Alkole Alerjim Oluştu.
Kolda Alerji
Hakkımızda  
Tıbbi Sorumluluk Reddi  
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Alkole Alerjim Oluştu
Alkole Alerjim Oluştu.
Kolda Alerji
Yardım Sayfaları
Hakkımızda  
Tıbbi Sorumluluk Reddi  
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ocak - 2024