Polen Alerjisi Olan Polen Yiyebilir mi?
07 Temmuz 2024

Polen Alerjisi Olan Polen Yiyebilir mi?


Polenin Tanımı ve Kaynakları

Polenler, bitkilerin döllenebilmesi için havaya saldıkları, arılar ve rüzgarlar tarafından taşınan küçük parçacıklardır. Bu parçacıklar, değişik ağırlık ve çaplarda olabilir. Polen alerjisinde en önemli polen türleri kızıl ağaç, huş ağacı ve fındık ağacı tarafından üretilmektedir. Ayrıca tüm çimen türleri, pelin, çayır otları ve meyve bahçeleri de önemli polen kaynaklarıdır. Küf mantarlarının üreme organları da polenlerin neden olduğu rahatsızlıklara benzer rahatsızlıklar verebilir. Polen alerjisi, tıpta mevsimsel alerjik rinit veya halk arasında saman nezlesi olarak adlandırılır.

Polen Alerjisinin Etkileri

Polenler, nefes yoluyla solunum yolumuza yerleşir. Ayrıca saç, cilt ve gözlerimize de yerleşebilir. Bu durum, birçok kişi için sorun yaratmazken, alerjik olan kişilerde bağışıklık sistemi harekete geçer ve burunda ve gözlerde iltihaplanma belirtileri görülür. Vücudumuz, polendeki proteinlere tepki gösterir ve hapşırmaya, burun akıntısına, gözlerde kaşıntıya ve rahatsızlığa neden olan histamin ve iltihap yaratan maddeler salgılamaya başlar. Polen alerjisi genellikle 5-40 yaş arasındaki kişilerde görülür ve bu hastalığa yakalananların sayısı giderek artmaktadır.

Polen, yılın belli zamanlarında havada çok büyük miktarda bulunmaktadır. Polenin en yaygın kaynakları, bahar mevsiminde ağaçlar, yaz sonunda çimenler ve pelinlerdir. Çimen ve pelin polenleri birkaç yüz metre mesafelere yayılırken, ağaç polenleri kilometrelerce uzaklığa yayılabilir. Sahil ve yüksek kesimlerde, dağlık kısımlarda daha az polen vardır. Arıların topladıkları polenler, zengin mineralli, protein ve vitamin deposu olan bir besine dönüşür. Buna da arı poleni denir.

Polen Alerjisi ve Arı Poleni

Polen alerjisi olan kişilerin arı poleni alerjisi olma olasılığı yüksektir. Arı poleni, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, enerji vermesi ve dayanıklılık gibi faydalarıyla bilinir. Basit bir test sayesinde, arı polenini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Standart olarak yapılan polen testleri sayesinde arı poleni alerjisi öğrenilebilir. Eczanelerde polen alerjisini test edecek haplar da bulunmaktadır. Bir diğer yöntem ise bir polen tanesini dilinize alıp tamamen çözülmesini beklemektir. Eğer bir belirti görülmezse dozajı artırarak bir çay kaşığı poleni tüketin. Eğer alerji belirtileri oluşmazsa poleni normal olarak tüketebilirsiniz.

Arı poleni alerjisi sıklıkla deri döküntüsüne ve kaşıntıya sebep olur. Göz çevresi, hassas bölgelerdeki kızarıklık ve kaşıntı şeklinde kendini gösterir. Nadir olarak da nefes alma ritim bozukluğu ve solunum güçlüğü görülebilir. Bu durumda, polen alerjisi olan polen yiyebilir mi sorusundan çok, alerjiniz varsa verdiğiniz tepkimenin şiddeti önemlidir.

Polen Yiyebilme Durumu

Arı poleni alerji testi yapılmış olsa bile, hamilelerin ve bebek emziren annelerin arı poleni yemesi önerilmemektedir. Ayrıca bir hastalık tedavisi görenlerin, özellikle kan sulandırıcı ilaç kullananların, arı poleni kullanımları sakıncalıdır. Bu durumda mutlaka bir doktor onayı alınması gerekmektedir.

  • Polen alerjisi olan kişiler, arı poleni alerjisi açısından da dikkatli olmalıdır.
  • Arı poleni tüketimi öncesi alerji testi yapılmalıdır.
  • Hamileler ve emziren anneler arı poleni tüketmemelidir.
  • Kan sulandırıcı ilaç kullananlar doktor onayı almalıdır.

Polen alerjisi olan kişilerin, polen tüketmeden önce dikkatli olmaları ve gerekli testleri yaptırmaları önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Alerji Nasıl Anlaşılır?

Alerji Nasıl Anlaşılır?

Göz Alerjisi Nasıl Geçer?

Göz Alerjisi Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Arı Alerjisi Aşısı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Arı Alerjisi Aşısı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Hamilelikte (Gebelik) Alerji Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte (Gebelik) Alerji Belirtileri ve Tedavisi

Alerji Deri Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Alerji Deri Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bahar Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Bahar Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Besin Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Besin Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Alerji Belirtileri ve Tedavisi

Alerji Belirtileri ve Tedavisi