Bebeklerde Polen Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi
26 Haziran 2024

Bebeklerde Polen Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Polen Alerjisi Belirtileri

Bebeklerde polen alerjisi, sinüs enfeksiyonları ve kulak enfeksiyonları gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Ayrıca sık sık nezle olma gibi belirtiler de gösterebilir.

Polenlerin Yapısı ve Yayılması

Çiçek açan bitkilerin erkek hücreleri polen oluşturur. İlkbahar ve yaz aylarında polenler bitkilerden düşerek havada uçuşmaya başlar. Havaya karışan bu polenler soluma yoluyla vücut içine çekilirler. Polen alerjisi olan bebeklerde hapşırma, gözlerde sulanma, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğazda yanma ve kaşıntı, sık öksürük, kulakta kaşıntı, nefes darlığı gibi belirtiler görülebilir.

Polen Alerjisi ve Soğuk Algınlığı Arasındaki Farklar

Bebeklerde polen alerjisi belirtileri, soğuk algınlığı belirtileri ile çok benzerlik gösterir. Ancak soğuk algınlığında ateş, ses kısıklığı, boğazda yara ve burun akıntısı gibi ek belirtiler de meydana gelir. Ayrıca soğuk algınlığı genellikle daha hızlı bir iyileşme süreci gösterirken, polen alerjisi uzun süre geçmez.

Polen Alerjisi ile Birlikte Görülebilecek Diğer Alerjiler

Polen alerjisi olan bebeklerde, evdeki tozlara, toz akarlarına ve evcil hayvan tüylerine karşı da alerjiler olabilir. Bu nedenle, çevresel alerjenlere karşı da dikkatli olunmalıdır.

Astım ve Polen Alerjisi İlişkisi

Bebeklerde polen alerjisi görüldüğünde, astım hastalığının da ortaya çıkma olasılığı oldukça yüksektir. Polen alerjisi problemlerine karşı önlem alınmadığında astım gibi ciddi sağlık sorunları meydana gelebilir.

Polen Alerjisi Belirtileri Görüldüğünde Alınacak Önlemler

Polen alerjisi belirtileri gördüğünüzde mutlaka bir uzman hekime başvurmanız gerekir. Doktor, bebeğe bir alerji testi yapacak ve hangi etkenin alerjiye sebep olduğunu tespit edecektir.

Bebekte polen alerjisi tespit edildiğinde, tedavisinde polenlerden mümkün olduğunca uzak durmak ve kaçınmak oldukça önemlidir. Bunun için aşağıdaki önlemlerin alınması tavsiye edilir:

  • İlkbahar ve yaz aylarında polenlerin dışarıda yoğun olduğu zamanlarda bebeği dışarı çıkarmamak ve evin pencere ve kapılarını kapalı tutmak.
  • Bebeğiniz arabada iken arabanın camını açmamak ve mümkün olduğunca klimayı çalıştırmamak.
  • Polenlerin yoğun olduğu zamanlarda dışarıda fazla vakit geçirmemek. Dışarıdaki işlerinizi mümkün olduğunca sabah saatlerinde yapmamak, çünkü erken sabah saatlerinde polenler havada daha fazla bulunur.
  • Dışarıdan geldiğinizde bebeğinizin kıyafetlerini mutlaka değiştirmek ve kirli sepetine atmak. Bebeğinizi yıkamak, vücuttaki polenleri temizlemeye yarar.
  • Kıyafetleri kurutma makinesinde kurutmak. Evcil hayvanları mümkün olduğunca bebeğinizin yatak odasından uzak tutmak. Mümkünse evin bahçesinde hayvan beslemek.
  • Özellikle bahar aylarında aşırı çimli ve ağaçlı yerlerde bebeğinizi bulundurmamak.

Tüm bu önlemleri aldığınızda, bebeklerde polen alerjisi belirtilerini en aza indirgeyebilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Alerji Nasıl Anlaşılır?

Alerji Nasıl Anlaşılır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Vücut Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Vücut Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Dabaz Belirtileri ve Tedavisi

Dabaz Belirtileri ve Tedavisi

Travazol Belirtileri ve Tedavisi

Travazol Belirtileri ve Tedavisi

Çocuk Alerji Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Çocuk Alerji Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Alerjik Nezle Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik Nezle Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Alerji İçin Hangi Doktora Gidilir?

Alerji İçin Hangi Doktora Gidilir?

Güncel

Arı Sütü Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Arı Sütü Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi