Bahar Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi
10 Temmuz 2024

Bahar Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Bahar Alerjisi

Alerji, kişilerin zararlı olmayan maddelere karşı gösterdiği aşırı reaksiyon veya hassasiyet olarak tanımlanabilir. Alerji, solunum veya temas yoluyla başlar ve kişiler, hassas oldukları durumlara karşı alerjik reaksiyon gösterir.

Birçok alerji çeşidi bulunmaktadır. Bazı bireyler besinlere karşı, bazıları ise hava şartlarına karşı alerjik durum gösterebilirler. Alerji rahatsızlığı, her ne kadar basit bir rahatsızlık gibi görünse de olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle bireylerin dikkatli davranması gerekir. Alerji belirtileri çeşitlerine göre farklılık göstermekle birlikte genel olarak kaşıntı, burun akması, hapşırma, nefes almakta zorlanma, gözlerde kızarma ve dudaklarda şişme olarak kendini gösterir. Genellikle besinlere karşı belirtiler ise vücutta belli bir alanın kızarıp şişmesi şeklinde olur.

Bahar Alerjisi ve Polenler

Baharın gelmesiyle birlikte polenlerden dolayı bahar alerjisi yaşanmaktadır. Polenlerden kaynaklandığı için bu duruma polen alerjisi de denilmektedir. Bahar aylarının başlaması ile ortaya çıkan ağaç ve çiçek polenleri, kişilerde alerjiye neden olmaktadır. Bahar alerjisi göz nezlesi ve astıma neden olabilir. Bu hastalıklar bahar aylarında daha sık yaşanır. Bahar alerjisi, kişilerde yorgunluk ve tükenmişlik duygusu yaratabilir. Bu durum, çalışan bireylerin iş hayatını ve öğrencilerin başarılarını olumsuz yönde etkileyebilir.

Bahar Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

  • Genellikle solunum yolunda gerçekleşir.
  • Sürekli hapşırma
  • Nefes almakta zorlanma ve burun tıkanıklığı
  • Gözlerde kaşıntı, kızarma ve sulanma
  • Burunda akıntı ve burun kanaması
  • Aşırı baş ağrısı
  • Halsizlik
  • Göz çevresinde morluk ve şişme
  • Kulakta kaşıntı

Bahar Alerjisinin Tedavisi ve Alınması Gereken Önlemler

Alerji durumlarını engellemek için kişiler, alerjiye neden olan besin veya diğer durumlardan uzak durarak alerji durumunu engelleyebilir. Ancak bu durum, bahar alerjisi için pek mümkün görünmemektedir. Bahar alerjisi olan kişilerin polenlerden uzak durması neredeyse imkânsızdır. Fakat polenlerden uzak durmak ve etkisini azaltmak için sık sık banyo yapılmalı ve dışarı çıkıldığında güneş gözlüğü takılmalıdır.

Bahar alerjisine karşı alınabilecek bir diğer önlem de ilaç kullanımıdır. Bu ilaçlar burun spreyi veya ağız yoluyla alınan alerji hapları olabilir. Ancak ilaçlar, kullanıcılar tarafından pek önerilmemektedir. İlaçların yan etkileri kişileri rahatsız edebilir. Özellikle alerji için kullanılan antihistaminik ilaçlar, kişilerde yorgunluk hissi, uyku hali ve dikkat dağınıklığı yapabilir. Aslında bahar alerjisine karşı yapılabilecek en etkili tedavi yöntemi aşı tedavisidir. Aşı tedavisi, bahar alerjisinin veya polen alerjisinin etkilerini azaltmakta ve ileride yaşanabilecek astım rahatsızlığını da engellemektedir.

Sonuç

Bahar alerjisi, mevsimsel değişikliklerle birlikte birçok kişiyi etkileyen bir durumdur. Alerji belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak, bu dönemi daha rahat geçirmenize yardımcı olabilir. Bahar alerjisinin belirtilerini hafifletmek ve yaşam kalitenizi artırmak için gerekli önlemleri almanız önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Rahmeti

26 Nisan 2024 Cuma

Her bahar geldiğinde kollarımda ve bacaklarımda bir takım şişlikler oluşuyor. Bu şişlikler sürekli olarak kaşıntıya sebep olduğu için zor durumda kalıyorum. Bu sorunun her yıl benzer şekilde kısır döngü gibi tekrarlanması kronik bir hastalığın belirtisi midir?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Rahmeti,

Bahsettiğiniz şişlikler ve kaşıntılar, alerjik reaksiyonlardan kaynaklanıyor olabilir. Bahar aylarında polenler ve diğer alerjenlerin artması bu tür reaksiyonlara sebep olabilir. Ancak, bu durumun kronik bir hastalığın belirtisi olup olmadığını anlamak için bir doktora başvurmanız en doğru adım olacaktır. Bir uzmana danışarak gerekli tetkikleri yaptırmanız, sorunun kaynağını ve en uygun tedavi yöntemini belirlemenize yardımcı olacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

İcma

Bu belirtilerin yanında solunum zorluğu, sürekli hapşırma, burunda akıntı, burun kanaması gibi şikayetlerde yaşıyorsanız büyük ihtimalle bahar alerjisi var sizde.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Göz Alerjisi Nasıl Geçer?

Göz Alerjisi Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kavun Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Kavun Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Alerji Öksürüğü Belirtileri ve Tedavisi

Alerji Öksürüğü Belirtileri ve Tedavisi

Yüzdeki Alerji Nasıl Geçer?

Yüzdeki Alerji Nasıl Geçer?

Göz Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Toz Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Toz Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi